Český romantismus
Co musíte znát?
Karel Hynek Mácha (1810 – 1836)
- Narozen v Praze, vystudoval práva na KU (navštěvoval přednášky na FF, učil ho Jungmann, podporoval ho v psaní), ochotnický herec, miloval divadlo, rád cestoval po Čechách (nejen po Čechách, došel pěšky až do Itálie), kreslil tajemná místa (zříceniny hradů), měl rád hudbu.
- V divadle poznal svoji první lásku – Márinku Stichovou (báseň Márince), skutečnou ženou jeho života byla Eleonora „Lori“ Šomková – nebyl to šťastný vztah, hádali se, Lori se nechtěla naučit česky, Mácha na ni žárlil – porodila mu syna Ludvíka (zemřel v 1 roce na psotník).
- Mácha zemřel v Litoměřicích, kde vykonával právnickou praxi, pomáhal hasit stodolu – nachladl – zápal plic, možná cholera z kontaminované vody – zemřel.
- Pochován původně v Litoměřicích, jeho tělo tam bylo uloženo až do r. 1939, kdy bylo slavnostně převezeno do Prahy – demonstrace proti nacismu, krvavě rozehnána gestapem.
- Jeho literární dílo se nejvíce blíží evropskému standardu romantismu, zakladatel moderní české poezie.
- Z Máchova díla se toho mnoho nedochovalo, pouze zlomky, fragmenty, nedokončená díla.
- Cikáni – napsal v roce 1835, kniha neprošla cenzurou a poprvé kompletně vyšla až 1857, román, podobný příběh jako v Máji,
- Obrazy ze života mého (1834) – dochovány prózy Márinka a Večer na Bezdězu,
- Kat – původně zamýšlená tetralogie (4 díly) – Vyšehrad, Valdek, Karlův Tejn, Křivoklad (1834) – jediná dokončená část zamýšleného románového cyklu, vypráví o věznění krále Václava IV. na jeho vlastním hradě Křivoklátě, jediného společníka mu dělá kat.
- Máj -1836, lyrickoepická skladba, 4 zpěvy a 2 intermezza
- Inspirace skutečným příběhem (poslední brutální popravou na našem území), skutečné prostředí – okolí Máchova jezera, krajina kolem Doks.
- Vilém, Jarmila, Hynek – loupežník Vilém zabije svého otce, který svedl jeho milou Jarmilu, nevěděl, že je to jeho otec, opustil je, když byl Vilém dítě (verše: Sok – otec můj, vrah – jeho syn, on svůdce dívky mojí…). Vilém je odsouzen k smrti a popraven, Jarmila páchá sebevraždu skokem do jezera. Na místo po letech přichází poutník Hynek, je mu všech v příběhu líto.
- Mácha o tomto díle mluvil jako o oslavě májové přírody, ale tak lehké to nebude...
- Deprese, skepse, smrt, nicota – Vilémova poprava, jeho zpověď...
- Nádherný jazyk, bohatá metaforika, barvy, kontrasty, oxymoróny (spojení slov, které nedávají smysl).
- Máj ve své době nebyl přijat – na jeho obranu se postavil Karel Sabina, proti byl Josef Kajetán Tyl (Máchu viděl jen jako napodobitele Byrona, nebyl podle něj vlastenecký).
- Máchův odkaz ocenila generace Májovců (Jan Neruda a spol.).
- Mácha si psal Deníky – psal je šifrou, vypovídají o jeho soukromém životě, vztahu s Lori (i fyzickém), rozšifroval je Jakub Arbes.
Karel Jaromír Erben (1811 – 1870)
- Historik, právník, novinář, archivář, překladatel, sběratel ústní lidové slovesnosti.
- Studoval na gymnáziu v Hradci Králové a v Praze, vystudoval práva a filozofickou fakultu, praktikant u soudu v Praze, zvolen za archiváře hlavního města Prahy.
- 2x ženatý, během svého života se musel vypořádat se smrtí několika svých dětí (odraz v jeho díle).
- Sběratel lidové poezie ve stylu bratří Grimmů, drastické motivy, špatné konce.
- České pohádky – Pohádky jsou pouze z Čech, Zlatovláska, Pták Ohnivák… Erben se nevyhýbal drastickým prvkům, na rozdíl od Boženy Němcové, která pohádky upravovala.
- Prostonárodní české písně a říkadla – 5 dílů
- Písně národní v Čechách – 500 písní
- Kytice z pověstí národních – 1853 (12 balad, 2. vydání 1861 - 13 balad – přibyla Lilie)
- Balada = báseň s pochmurným dějem a špatným koncem.
- Motivy viny a neúměrného trestu, smrt, mezilidské vztahy, mateřská láska je nejvíce ceněna, člověk je bezmocný proti silám přírody a proti Bohu, hlavní roli hrají ženy, časoprostor neurčený, symbolický, čas cyklický, balady zrcadlově řazeny, nadpřirozené postavy, vychází z českého folklóru, hrdinové obyčejní lidé, Erben se s nimi neztotožňuje, víra v Boha, náboženské motivy…
- Kytice nese znaky romantismu (inspirace folklórem, pověstmi, lidovou tvorbou, nadpřirozené postavy, víra v osud), ale také realismu (hrdina je obyčejný člověk z davu, venkovské prostředí).
Josef Kajetán Tyl (1808 – 1856)
- Vystudoval gymnázium v Hradci Králové, učil ho Václav Kliment Klicpera, člen kočovného divadla a novinář – založil časopis Květy.
- Vydával časopis Vlastimil, spolu s Máchou založil Kajetánské divadlo – hrálo 4 roky, spíše pro vzdělanější publikum, poslanec říšského sněmu, neustálé dluhy – zemřel v bídě, „miláček národa“, v podstatě vytvořil české drama.
- Měl 7 dětí se sestrou své ženy, zemřel v bídě v Plzni.
1) Dramata:
- Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (1834) – premiéra ve Stavovském divadle, poprvé zde zazněla píseň Kde domov můj,
- Strakonický dudák aneb Hody divých žen (1847) – dudák Švanda odchází do ciziny za větším výdělkem, ale poté si uvědomuje, co pro něj znamená domov a vrací se zpět, český člověk by měl pracovat doma pro svou zem,
- Paličova dcera (1847) – otec žhář, dcera bere jeho vinu na sebe,
- Paní Marjánka, matka pluku (1845),
- Jiříkovo vidění (1849).
- Napsal také řadu historických dramat, např. Jan Hus, Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři, Žižka z Trocnova...
2) Prózy:
- Dekret kutnohorský (1841) – historická novela o boji Čechů s cizinci o vliv na pražské univerzitě,
- Poslední Čech (1844) – neúspěšný román o odnárodněné šlechtě, K. H. Borovský knihu ostře zkritizoval, vyčítal Tylovi povrchní a nikam nevedoucí vlastenectví,
- Rozervanec (1840) – novela, kritika K. H. Máchy, odsouzení romantických životních postojů.
Karel Sabina (1813 – 1877)
- Označován jako „zrádce národa“, kamarád Karla Hynka Máchy, výrazná postava, chtěl svobodu Čech, vězněn za svoje názory – svrhnutí rakouského absolutismu, aféra donášení a odposlouchávání.
- Po prozrazení jeho dlouhodobé udavačské činnosti byl odsuzován, zavržen, nenáviděn, zemřel osamocen a v bídě, jeho náhrobek byl neoznačen.
- Hrobník (1837) – novela, život hrobníka, nenaplněná láska,
- Básně (1841) – sbírka básní v máchovském duchu,
- Oživené hroby (1870) – román, vzpomínky na vězení, autobiografické prvky.
- Psal také libreta k operám (text k opeře) – Prodaná nevěsta, Braniboři v Čechách…
Josef Václav Frič (1829 – 1890)
- Básník a revolucionář, byl nucen žít v emigraci.
- Autor „byronovsky“ laděné epické básně o nemrtvém Upír (1949).
- Sestavil a redigoval (=upravil texty určené ke zveřejnění) almanach mladých básníků a prozaiků Lada Nióla (1855)
Václav Bolemír Nebeský (1818 – 1882)
- Básník, literární historik a publicista, byl přítelem a milencem Boženy Němcové.
- Protichůdci (1844) – básnická povídka, návaznost na Máchův Máj, romantické rysy, pokus o překlenutí romantického rozporu mezi snem a skutečností.
Václav Kliment Klicpera (1792 – 1859)
- Jeho komedie jsou dodnes živé – Divotvorný klobouk (1817), Hadrián z Římsů (1821), Rohovín Čtverrohý (1821)
Božena Němcová (1820 – 1862)
- Její dílo bývá řazeno k pozdnímu romantismu nebo ranému realismu, stojí na rozhraní těchto dvou směrů, propojuje prvky romantismu a realismu.
Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem
Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem